Jak dbać o frezarkę podologiczną? Na co dzień w gabinecie podologicznym używa się wielu różnych narzędzi i akcesoriów, a także profesjonalnych sprzętów. Absolutną podstawą, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić jakikolwiek gabinet podologa, jest jednak frezarka. To właśnie z jej pomocą specjalista wykonuje większość zabiegów, zarówno leczniczych, jak i czysto pielęgnacyjnych. Dlatego też tak ważne jest utrzymanie frezarki w odpowiedniej kondycji. Jak prawidłowo dbać o frezarkę podologiczną?
Frezarka – codzienna pomoc podologa
Frezarka to sprzęt, który w gabinecie podologicznym używany jest właściwie każdego dnia. W zależności od tego, jaka końcówka zostanie do niej zamontowana, frezarka jest w stanie pomóc podologowi w zabiegu usuwania odcisków i modzeli, niwelowania pozostałości po brodawkach wirusowych czy wygładzania zrogowaciałych, suchych pięt. Doskonale sprawdza się również podczas takich czynności jak usuwanie twardej skóry z wałów paznokciowych, skórek z powierzchni płytki, skracanie oraz opracowywanie samych paznokci.
Wszystkie dostępne na rynku frezarki podzielić można na dwie podstawowe kategorie. Są to frezarki do pracy na mokro oraz frezarki do pracy na sucho, wyposażone w specjalny pochłaniacz pyłu. Zdecydowanie chętniej i częściej wybierane są obecnie urządzenia do pracy na sucho, z pochłaniaczem. Odznaczają się one szerszą paletą walorów i większą funkcjonalnością. Nie mniej jednak ich specyficzna budowa wiąże się również z koniecznością zachowania szczególnej dbałości o jej czystość i kondycję. Tylko regularne czyszczenie i konserwacja frezarki pozwoli na maksymalne przedłużenie jej żywotności oraz w pełni efektywne jej użytkowanie.
Efekty niewłaściwego użytkowania i pielęgnacji frezarki
Co może stać się z nieodpowiednio użytkowaną frezarką lub ze sprzętem, o który nie będziemy dostatecznie dbać? Najogólniej rzecz ujmując, nie dbając o regularnie użytkowaną frezarkę, narażamy się na wysokie koszty związane z jej naprawą, wymianą uszkodzonych części lub zakupem nowego sprzętu. Frezarka podologiczna to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych, serwis zepsutego sprzętu to również niemały wydatek, podobnie jak wymiana poszczególnych jego części. Zdecydowanie więc warto odpowiednio zadbać o swoją frezarkę. Szczególną uwagę należy zwrócić na silnik urządzenia, gdyż to on jest elementem najbardziej zagrożonym i narażonym na ewentualne usterki i przegrzanie. Newralgiczną częścią jest tu również zbiornik na pył, który – nieregularnie lub zbyt rzadko opróżniany – może ulec zatkaniu. To z kolei skutkować będzie znacznym pogorszeniem się pracy urządzenia.
Niewłaściwa pielęgnacja i konserwacja frezarki to narażanie sprzętu na:
- przegrzewanie się silnika lub innych podzespołów,
- zwiększenie głośności pracy,
- zmniejszenie wydajności pracy,
- skrócenie żywotności.
Wszystko to wiąże się również z narażaniem pacjentów i samych siebie na różnego rodzaju niedogodności i dyskomfort podczas wykonywania zabiegu.
Jak prawidłowo dbać o frezarkę?
Podstawową czynnością, mającą na celu przedłużenie żywotności frezarki oraz utrzymanie jej odpowiedniej kondycji, jest regularne i dokładne czyszczenie. Właściwa częstotliwość np. opróżniania pojemnika na pył jest kluczowa w kwestii jego prawidłowego i efektywnego funkcjonowania. Regularne czyszczenie frezarki pozwala także na zminimalizowanie ryzyka przegrzania silnika, co stanowi dla sprzętu najpoważniejsze zagrożenie.
Frezarkę należy więc czyścić codziennie, po każdym, ostatnim jej użyciu w danym dniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rączkę i rękojeść, jak również pojemnik gromadzący pochłaniany w trakcie pracy urządzenia pył. W dokładnym i w pełni skutecznym czyszczeniu elementów frezarki z pyłu i jego pozostałości pomocne będzie sprężone powietrze. Dzięki niemu możliwe jest wypchnięcie pod ciśnieniem wszystkich najdrobniejszych pozostałości, zalegających w zakamarkach rękojeści i zbiornika. Nie zapominajmy również o głównej, podstawowej części frezarki, którą od czasu do czasu także należy starannie przetrzeć i wyczyścić z kurzu. Aby mieć pewność, że frezarka pozostaje w odpowiedniej kondycji, warto raz na jakiś czas oddać ją do profesjonalnego serwisu, w którym zostanie poddana fachowemu przeglądowi.
Bardzo ważną czynnością, składającą się na pielęgnację i dbanie o frezarkę podologiczną, jest także regularna wymiana worków oraz filtrów. Czynność ta pozwala bowiem na znaczne przedłużenie żywotności sprzętu, dzięki zminimalizowaniu ryzyka jego przegrzania się. Filtry i worek na pył powinny być wymieniane co najmniej raz na kilka wykonywanych zabiegów lub wtedy, kiedy posługujący się urządzeniem specjalista uzna to za konieczne.
Prawidłowe i odpowiedzialne użytkowanie frezarki, jak również właściwa jej pielęgnacja i konserwacja to absolutna podstawa w każdym profesjonalnym gabinecie podologicznym. Dobrze działający, sprawny i czysty sprzęt to najważniejsza wizytówka, która wszystkim klientom mówi bardzo wiele o pracującym z nią specjaliście. To także gwarancja komfortu i bezpieczeństwa zarówno dla używającego frezarki podologa, jak i jego pacjentów.